makro akademi Makro Akademi

Makro Akademi KPSS Kursları

Alo Kayıt makro akademi telefon +90 312 433 00 25

ALES

Alper ELALDI koordinatörlüğünde ;

 

19 Ağustos’ta başlayacak programımız,120 saat Matematik-50 saat Türkçe dersi ile birlikte 120 Saat devam edecektir. Program süresince tamamı ÖSYM’nin uyguladığı sınavlarda karşınıza çıkmış 15.000+ soru çözülecek her konu anlatımının sonunda taramalar ve performans testleri düzenlenecektir. Tüm yayınlar Makro Akademi tarafından sağlanacak fasikül ve kitaplar öğrencilerimize ücretsiz verilecektir. İzlenecek program tamamen ALES formatında olacak ve Kasım ayına kadar devam edecektir. Akıllı defter sistemi sayesinde öğrencimiz not alma zahmetinden kurtulacak ve derse daha rahat odaklanabilecektir. Dönem sonunda yapılacak ve ÖSYM soru ağırlığına göre düzenlenmiş 10 Deneme öğrencinin kendini görebilmesine imkan sağlayacaktır. ALES'te yaşanan süre probleminin üstesinden gelebilmenin yolları gösterilecek ve pratik bilgiler verilecektir.

 

Hafta sonu             (2 gün)  19 Ağustos   13.00- 19.00

Hafta içi sabah     (3 gün)  11 Eylül        09.00- 13.00

Hafta içi akşam    (3 gün)  11 Eylül        18.30-21.00

 

 

ALES nedir?

        Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirmen ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, lisansüstü eğitime girişte ve yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ihtiyacınız olacak puanları almanızı sağlayacak sınavdır.

Kimler ALES'e girebilir?  

         Sınav yılda 2 kez ilkbahar ve sonbahar dönemi olarak uygulanmaktadır. ALES’e giriş için herhangi bir sınırlama yoktur, adaylar sayısız kez ALES'e katılma hakkına sahiptir.

ALES'in içeriği nedir?

          Sınav Sayısal 1 ve Sayısal 2 bölümlerinde 40’ar, Sözel 1 ve Sözel 2 bölümlerinde 40’ar soru olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 180 dakikadır.

        *Sayısalcı ve Eşit Ağırlıkçı adaylar Sözel-2 testini, Sözelci adaylar ise Sayısal-2 testini çözmeyeceklerdir.

          Böylece bütün adaylar toplamda 3 bölüm (120 soru) cevaplayacaklardır.

E-ALES

          e-ALES, ÖSYM sınav merkezlerine elektronik ortamda düzenlenecektir. e-ALES sınavı elektronik ortamda gerçekleşse de adayların mantık ve matematik sorularını çözebilmeleri için kalem ve kağıda ihtiyaçları olacaktır. Adaylar sınav merkezinde klavyesi olmayan bir bilgisayar, kalem ve boş kağıt ile sınava girmesi beklenmektedir. Ayrıca geometri gibi üzerinde çözüm yapılması gereken soruların bulunduğu bir soru kağıdı verilebilir ya da sınav daha elektronik hale getirilerek bütün soru çözme işlemleri bir tablet üzerinde yapılabilir. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 180 dakika sürecektir. Soru sayısı da sayısal 1 için 40 soru, sayısal 2 için 40 soru, sözel 1 için 40 soru ve sözel 2 için 40 soru şeklinde olacaktır.

          Sınav başvuru tarihleri arasında ÖSYM sitesinden (http://www.osym.gov.tr/) yapılacak olup sınav için ödemeyi ilk yapanlar kontenjana dahil edilecektir, kontenjan dolduğu anda sistem kapatılacaktır.

 https://www.youtube.com/watch?v=p1rJjlQbzAE&t=52s

https://www.youtube.com/watch?v=oOwqzv-1o9Q&t=49s